uluslararası ticaret dolandırıcılığı hk. uyarı

uluslararası ticaret dolandırıcılığı hk. uyarı

Arkadaşlar merhaba,

bugün sizleri bir konuda uyarmak için buradayım.

son zamanlarda (ithalat ve ihracat) danışmanlığını yaptığım firmaya çok fazla dolandırıcı epostalar almaya başladık.

geçenlerde bir tanıdık arkadaşın firması da bu şekilde dolandırılmış; sizler de dolandırılmamanız için bu anlatacağım konuya biraz bakın istedim:

şöyle ki;
siz bir firmasınız. ithalat yapıp, iç piyasaya satış yapıyorsunuz.
disbirütör'ü olduğunuz ya da sürekli mal aldığınız tedarikçiler var.
atıyorum isviçre'den mal ya da cihaz falan alıyorsunuz düzenli olarak.
bir gün bir sipariş geliyor, çok acil. hemen isviçre'deki ortağınıza mail atıyorsunuz.
şu ürün için şu müşteriye verilmek üzere şu kadar ürün ihtiyacımız var.
aynı gün maile cevap geliyor ve ekte proforma fatura;
hemen şu tutarı ödeyin ve ürünü yollayalım diye.
bildiğiniz gibi bir çok firma ürün alırken bu şekilde uçak kargo ile alıyor ürünü ve proforma da yazan şekilde akredite olmadan işlem yapıyor.
karşı tedarikçinize de yıllardır güveniyorsunuz.

fakat bugün aynı şekilde bir ürün alırken proforma faturanın biraz şeklinden şüphe ettim ve mail yerine direk tedarikçi firmayı aradım. mailden ve proforma faturadan şüphelendiğimi söyledim.

adamlar maillerini kontrol etti ve bu maillerin kendileri tarafından atılmadığını, faturadaki banka hesabını söylememi rica ettiler.

banka amsterdam'da ve bizim tedarikçi de isviçre'de.

bu durumda ortaya çıktı ki; birisi tedarikçinin adına bize mail atmış. hem de adamların mail adresi üzerinden.

eğer fark etmeseydim; onbinlerce euro parayı o bankaya havale edecek ve karşılığında şirketçenek soğuk bir sürahi çay içecektik.

benzeri duruma düşen bir arkadaşım geçtiğimiz hafta 30 bin euro kaybetti.

bu durumda yapılacak şeyler ne olabilir;
1- mail adresini gönderenin aracı mail sunucularından yollamadığına emin olun
2- mailde yazılanları telefon ile teyit edin
3- banka hesap numarasını da aynı şekilde telefonla onaylayın

aksi halde farkında olmadan dolandırılabilirsiniz.

bilginize,

Mehmet ÇETİNKAYA
Uluslararası Ticaret ve Kurumsal İletişim Danışmanı
mehcetinkaya@gmail.com

Mehmet Çetinkaya

About Author

mehmet

3 Comments for this blog

 • Annie Joe
  Annie Joe

  07-05-2018 07:56:46

  HOW I BECAME A VICTOR AFTER SO MANY FAILED ATTEMPT OF GETTING A LOAN. I feel so blessed and fulfilled. I've been reluctant in applying for a loan i heard about online because everything seems too good to be true, but i was convinced & shocked when my friend at my place of work got a loan from Progresive Loan INC. & we both confirmed it and i also went ahead to apply, today am a proud owner of my company and making money for my family and a happy mom. Well i'm Annie Joe by name from Pauls Valley, Oklahoma. As a single mom with three kids it was hard to get a job that could take care of me and my kids and I had so much bills to pay and to make it worst I had bad credit so i couldn't obtain a loan from any bank. I had an ideal to start a business as an hair stylist but had no capital to start, Tried all type of banks but didn't work out until I was referred by my co-worker to a godsent lender advertising to give a loan at 2% interest rate. I sent them a mail using their official email address (progresiveloan@yahoo.com) and I got a reply immediately and my loan was approved, and I was directed to the Bank site where I withdrawed my loan directly to my account. To cut the story short am proud of my hair stylist company and promise to testify to the world how my life was transformed.. If you are in need of any kind of loan, i advise you contact Progresive Loan INC and be financially lifted Email: progresiveloan@yahoo.com OR Call/Text +1(603) 786-7565

 • Luis Carlos
  Luis Carlos

  14-07-2018 05:04:35

  ŞİMDİ GEÇERLİ OLDUĞUNDA BİR KREDİ İHTİYACINIZ VAR. Her türlü kredi ve finansal hizmetler sunuyoruz. Kredimiz, işletmeden kişisel kredilere ya da uzun vadeli ya da kısa vadeli koşullara ve uygun faiz oranlarına (% 2) sahiptir. Kredi sürecimiz garantilerle çok hızlı ve güvenilirdir. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için, luiscarlosfinance@outlook.com lütfen bize ihtiyacınız olan kredi miktarını bildirin ve kredinin süresini isteyin. Sizden duymayı umuyoruz. Aşağıdaki e-posta adresine bir mesaj gönderebilirsiniz. luiscarlosfinance@outlook.com

 • Mr scott Larry
  Mr scott Larry

  17-11-2018 02:21:05

  Merhaba Mali yardıma ihtiyacınız var mı? Yeni bir ev almak ya da yatırım yapmak için bir krediye ihtiyacınız var mı,% 2'lik düşük bir faiz oranıyla hızlı mali desteğe ihtiyacınız var mı? ödenmemiş faturalarınızı ödemek için? Bu kadar çok banka tarafından reddedildin mi? İşletmenizde genişlemek için finansmana ihtiyacınız var mı? kişisel nedenlerle kişisel finansman? Tüm finansal sorunlarınızı çözmeyi taahhüt ediyoruz. şimdi bize ulaşın. Email: accessloanfirm2030@gmail.com veya accessloanfirm2030@yahoo.com Postanı bekliyorum. Saygı Scott Larry Bize e-posta gönderin: accessloanfirm2030@gmail.com accessloanfirm2030@yahoo.com

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.