SOSYAL GİRİŞİMCİLİK

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK
Bugünlerde hayatımıza yepyeni bir kavram girmeye başladı...


SOSYAL GİRİŞİMCİLİK


Bu kavramı irdelediğimizde içinden pek çok anlam çıkmakta. Ama benim gözümde bu kavramın anahtar kelimesi "Farkındalık" yaratmak.


Ne yazık ki bugüne kadar gelen baskı ve korkunun sonucunda insanlar çok rahat rahatsız oldıkları konuları dile getiemekten ve buna karşı çözüm önerileri üretmekten kaçınıyorlardı. Bunda toplumda umursamamazlık ve toplumsal stresleri çoğaltıyor ve bu bazı kimselere toplum psikoljisi üzerinde denemeler yapmalarına olanak sağlıyordu. Ne yazık ki  bir Sivil Toplum Kuruluşuna üye olurkan bile binlerce kez düşünüp onun üzerinden hesap yapmaktayız.


Bugün ilimizde de tüm Türkiye'de olduğu gibi bir araya gelen ve yaşadığı toplumu dert eden İYİ adamlar klüpleri  ve ilin menfaat lobilerini projeler, programlar üreterek değiştirmeye çalışan gönül meclisleri oluşmaya başladı.


Aslında Sosyal girişimci olmak adına bazı insanlarla bir araya gelmemiz gerekmez sadece yaptığımız işe yenilik kazandırmak yeterli gelecektir iyi bir sosyal girişimci olabilmek adına ... Sadece yapmamız gereken işlerin dışında tek bir adım atıp bize çizilen kaderin dışına çıkmakla bu mümkün.


Mesela bir öğretmensiniz; sadece derse girip çıkmak yerine sınıfınıza bir akvaryum koymak bile Sosyal Girişimciliğin bir adımı. Model araç yapmayı biliyorsunuzdur; bir kaç kişiye bunu öğretmek aralarında turnuvalar eğitimler düzenlemek bunun için sıra dışı bir adım olabilmek... Bu örnekler daha da çoğaltılabilir ama işin özü toplum faydasına elimizdeki imkanlar çerçevesinde bir şeyler yapabilmektir. Elinizde para varsa para , bilgi varsa bilgi ve ya zaman varsa zaman ayırmaktır Sosyal Girişimcilik en temel düzeyde. Eğer yapmıyorsak söylenmeye ve şikayet etmeye de hakkımız yok çünkü o sistemin en temel düzeyde adamı haline gelmiş ve kötüye bağışıklık kazanmış, uyuşturulmuş sayılırız.Aslında Sosyal Girişimcilik bilgi ve birikimin ZEKATını vermektir. Biz iyi bir insan olarak bildiklerimiz öğretmek ve geliştirmek zorundayız ki yarın bize sorulduğunda bize verilenin de gereğini yerine getirdik diyebilelim.


Unutmayalım ki biz birey olarak değişmeden Toplum değilmeyecektir...


Emir ÖZORPAK-2012
Emi̇r Özorpak

About Author

Emir ÖZORPAK- Siirt Gençlik Sosyal Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

2 Comments for this blog

 • Ahmet Doğan
  Ahmet Doğan

  31-10-2015 12:35:41

  yaklaşımını beğendim diğer paylaşımlarını bekliyor olacağım :)

 • Seven Hills
  Seven Hills

  07-07-2020 08:57:04

  WHEN YOU APPLY NOW, YOU NEED A CREDIT. We offer all kinds of credit and financial services. Our loan has personal loans from the business or long-term or short-term conditions and favorable interest rates (3%). Our loan process is very fast and reliable with guarantees. For more information about our services, luiscarlosfinance@outlook.com please let us know the amount of loan you need and ask for the duration of the loan. We hope to hear from you. You can send a message to the email address below. sh7690854@gmail.com

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.