Projelere katılımcı seçerken nelere bakıyoruz?

Projelere katılımcı seçerken nelere bakıyoruz?

Çok soru geliyor. Kısa bir blog ile hemen cevap vereyim.

Projelere katılımcı seçerken şu nelere bakıyoruz?

Bizim kuruluş için bu sorunun cevabı:

1- adayın geçmiş gönüllülük deneyimi

yani aday daha önce gönüllülük yapmış mı? gönüllülük nedir, ne değildir biliyor mu? bizim kuruluş özelinde ya da genel olarak gönüllülük ile alakası nedir? çünkü gönüllülük yapmamış birinin projede nasıl davranacağına emin olamazsınız. ilk deneyimini yurt dışında edinmesinden önce ülkemizde bu duyguyu tatması önemli bir kriterdir.

2- adayın dezavantajlılık durumu

aday dezavantajlı ise her zaman önceliklidir. coğrafi engeller, ekonomik engeller, kültürel engeller, eğitimsel zorluklar, engellilik vb. gibi hatta ve hatta hiç yurt dışına çıkmamış olması gibi etkenler adayı seçilme aşamasında avantajlı hale getirir.

3- adayın motivasyonu

Bunu hep konuşuyoruz ama buradan da altını çizeyim. özellikle neden bu tür bir projeye katılmak istediğinizi ve yine özellikle neden bu projeye katılmak istediğinizi anlatmanız gerekiyor. burada kendinizi tanıtmanız gerekmez. kendinizi zaten cv'de anlattınız. burada neden katılmak istediğinizi ve beklentilerinizi, varsa katkıda bulunabileceğiniz şeyleri yazmanız gerekiyor.

4- adayın projeye olan uygunluğu

bu konuda da yine hep bahsediyoruz ama bir örnekle açıklamak gerekirse; çocukları sevmeyen birinin çocuklarla ilgili projeye başvurması kadar saçma bir şey yoktur. aynı şekilde insan hakları alanında çalışmamış, buna kafa yormamış birinin insan hakları projesinde öğreneceği ekstra bir şey yoktur. o sebeple uygunluk önemli bir kriterimizdir.

not: bu kriterler hem avrupa gönüllü hizmeti, hem gençlik değişimi hem de eğitim projelerinde geçerlidir.

ek sorunuz varsa yorumdan yazın, cevaplarım :)

Mehmet Çetinkaya

About Author

gönüllü :)

1 Comments for this blog

  • Luis Carlos
    Luis Carlos

    14-07-2018 05:04:40

    ŞİMDİ GEÇERLİ OLDUĞUNDA BİR KREDİ İHTİYACINIZ VAR. Her türlü kredi ve finansal hizmetler sunuyoruz. Kredimiz, işletmeden kişisel kredilere ya da uzun vadeli ya da kısa vadeli koşullara ve uygun faiz oranlarına (% 2) sahiptir. Kredi sürecimiz garantilerle çok hızlı ve güvenilirdir. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için, luiscarlosfinance@outlook.com lütfen bize ihtiyacınız olan kredi miktarını bildirin ve kredinin süresini isteyin. Sizden duymayı umuyoruz. Aşağıdaki e-posta adresine bir mesaj gönderebilirsiniz. luiscarlosfinance@outlook.com

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.