Gönüllü İşlev Envanteri

Gönüllü İşlev Envanteri

Bu blog, gönüllü ya da gönüllü motivasyonların ve ödüllerini (işlevleri) değerlendiren Clary ve Snyder'ın Gönüllü İşlevler Envanteri'nin kullanımı ile ilgilidir.

Varsayımlar:

1- İnsanlar kasıtlı, planlı, hedefe yöneliktir - Gönüllüler, önemli kişisel hedeflerini gerçekleştirmek için gönüllü çalışmalar yapar.

2- Farklı insanlar farklı nedenlerle benzer şeyler yapabilir - Aynı organizasyon için aynı gönüllülük faaliyetini yerine getiren gönüllülerin gönüllü çalışmalarda farklı nedenleri olabilir.

3- Herhangi bir kişi, birden fazla ihtiyaç ya da hedef tarafından motive edilebilir - Bir gönüllü, kuruluşunuzdaki bir etkinlik yoluyla iki veya daha fazla nedeni tatmin etmeye çalışıyor olabilir.

4- Sonuçlar, ihtiyaçların ve hedeflerin çevre tarafından sağlanan fırsatlarla eşleştirilmesine bağlıdır - Başarılı gönüllü istihdam, memnuniyet ve saklama, gönüllü deneyiminin gönüllülerin önemli motivasyonlarını yerine getirme kabiliyetine bağlıdır.

Buna göre:

Mehmet Çetinkaya

About Author

mehmet :)

2 Comments for this blog

 • Trevor Cohen
  Trevor Cohen

  20-05-2018 05:50:49

  NOW LIFE IS WORTH LIVING WITH THE HELP OF EDWARD JONES FINANCE Hello Every One, My Name is Trevor Cohen live in Texas and life is worth living comfortably for me and my family now. I really have never seen goodness shown to me this much in my life as i am a struggling Dad with three kids and i have been going through a serious problem as my son encountered a terrible accident last week, and the doctors states that he needs to undergo a delicate surgery for him to be able to walk again, and i could not afford the bill for his surgery then i went to the bank for a loan and they turn me down stating that credit score was bad, from there i run to my father and some of my freinds but they could not help, then when i was surfing through the net i came across a loan lender EDWARD JONES who provides loans at an affordable interest rate of 2% and i have been hearing about so many scams on the internet but at this time, in my desperate situation i had no choice than to give it a try and surprisingly it was all like a dream, i received a loan of $85,000.00 and i payed for my son surgery and thank GOD today he is okay and can walk. I could in turn start something profitable with the remaining amount and i said to my self that i will shout loud to the world of the wonders of GOD to me through this GOD fearing lender EDWARD JONES and i will advise anyone in genuine and serious need of loan to contact this GOD fearing Company via: Jonesloanfinance@yahoo.com ..,,.,.

 • Luis Carlos
  Luis Carlos

  14-07-2018 05:04:30

  ŞİMDİ GEÇERLİ OLDUĞUNDA BİR KREDİ İHTİYACINIZ VAR. Her türlü kredi ve finansal hizmetler sunuyoruz. Kredimiz, işletmeden kişisel kredilere ya da uzun vadeli ya da kısa vadeli koşullara ve uygun faiz oranlarına (% 2) sahiptir. Kredi sürecimiz garantilerle çok hızlı ve güvenilirdir. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için, luiscarlosfinance@outlook.com lütfen bize ihtiyacınız olan kredi miktarını bildirin ve kredinin süresini isteyin. Sizden duymayı umuyoruz. Aşağıdaki e-posta adresine bir mesaj gönderebilirsiniz. luiscarlosfinance@outlook.com

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.