Avrupa Gönüllü Hizmeti Faydalı Bilgiler ve Önemli Linkler

Avrupa Gönüllü Hizmeti Faydalı Bilgiler ve Önemli Linkler

Avrupa Gönüllü Hizmeti – European Voluntary Service

Avrupa Gönüllü Hizmeti, istediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlerimize açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.
Avrupa Gönüllü Hizmeti konusunda detaylı bilgilere ulaşmak için Ulusal Ajans’ın sitesini incelemekle işe başlayabilirsiniz: Buradan


Siteye girdiğinizde aklınıza gelen, gelmeyen soruların cevaplarını bulmak için “41 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti” dosyasını mutlaka okuyun. “Okumak hiç benim tarzım değil” derseniz yine de okuyun, sıkılırsanız ara verin bir daha okuyun.


“AGH Nedir?” sorusuna cevap bulduktan sonra “ben bu işi yapmak istiyorum” derseniz eğer, bundan sonraki ilk adımınız kendinize gönüllülük hizmetini gerçekleştireceğiniz bir kurum bulmaktır. Bunun için yapılacak en iyi şey “EVS Database” de araştırma yapmaktır. Onun için sizi aşağıdaki linki tıklamaya davet ediyoruz; Buradan


Yukarıdaki linke tıkladığınızda önünüze açılan sayfadan “Ev Sahibi Kurum” bulmak için “Type Of Accreditation” kısmından Host Organization’ı (Receiving) seçiyorsunuz. Geri kalan arama filtrelerini tercihinize göre belirleyip kurumların deryasına dalıyorsunuz. AGH projesi seçme noktasında ülkeden ziyade projenin temasına göre tercihinizi yapın. Gittiğiniz ülke ne kadar güzel, kızları ne kadar güzel, erkekleri ne kadar yakışıklı, insanları ne kadar candan olursa olsun çalıştığınız proje zevk almadığınız bir projeyse diğer bütün kriterler pek bir önem arz etmiyor. Unutmayın sırf gitmek istediğiniz ülkeye ve şehre gidebilmek için, yüzme bilmeden yüzme öğretmeye çalışmak hüsranla sonuçlanıyor.  Onun için kendi, becerileri, yetenek ve ilgi alanlarınıza göre proje araştırmaları yapmayı sakın ihmal etmeyin.


EVS DATABASE’de size uygun olduğunu düşündüğünüz kurumlara kısacık bir mail atıyorsunuz. “Merhaba, ben İbo, arkadaşlar bana Cilalı İbo derler. Ayakkabı boyacısıyım, ama kurumunuzu çok beğendim, gönüllü olarak oraları da boyamak istiyorum. Onun için soruyorum; projeniz var mı? Projenize gönüllü arıyor musunuz? Projeniz hangi tarihler arasında gerçekleşecek?”


Attığınız bu mailin cevabı zaten olayı netleştirecek. Eğer, “evet projemiz var, tarihleri şunlar, başvuruyu şuraya yapacaksın” derlerse hemen CV ve Motivasyon Mektubunuzu hazırlamaya başlıyorsunuz. Hatta hazırdaysa CV ve motivasyon mektubunuzu başvuracağınız projeye göre tekrar düzenleyip hızlıca yolluyorsunuz.
Proje araştırması için aynı zamanda Youthnetworks’e (http://www.youthnetworks.eu/) bakarak, projeleri incelemenizi de öneririz. Bu sitede, kurumların kendi tanıtımlarını değil kurumların yazdığı projelerin tanıtımlarını görürsünüz. Yani bu sitede şuna ulaşıyoruz; “Biz AGH konusunda çalışmalar yapan bir kurumuz, bu da bizim projemiz, son başvuru tarihi, proje tarihi falan her şeyi yazdık, başvurmak isteyeneler projeyi inceleyip CV ve Motivasyon Mektuplarını bize direk yollasınlar”. Dolayısı ile bu sitede gördüğünüz proje ilanlarına cevaben “gönüllü arıyor musunuz?” diye sormaya gerek kalmıyor, zaten gönüllü aradıkları için bu sitede ilana çıkıyorlar. Siteye girdiğiniz zaman sağ tarafta bulunan “Type” seçeneğine girerek “EVS Volunteer” kısmını işaretlemeyi unutmayın…

Merkezimizin de bir parçası olduğu, eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan Avrupa bilgi aktarım ağı olan EURODESK de proje araştırması konusunda size yardımcı olabilir. Gönüllü arayan projelerin ilanları için EURODESK Turkiye’nin sitesini, özellikle “Duyurular ve Avrupa Fırsatları” kısmını incelemeyi ihmal etmeyin. ( http://eurodesk.ua.gov.tr/ )
Bu siteler dışında, Facebook, Linkedin, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde de anahtar kelimeler kullanarak aratma yapmanız ve bu işlerle uğraşan gruplara ulaşmanız mümkün.

Yine geldik CV ve Motivasyon Mektubuna… Hali hazırda bir CV’niz olabilir ama size tavsiyemiz başvuracağınız ev sahibi kurumlar genelde EuroPass formatında CV tercih ettiğinden, CV’nizi bu formatta hazırlamanız. Bu CV formatı tüm Avrupa’da da geçerli olduğundan daha sonra da işinize yarayabilir onun için üşenmeyin hazırlayın: CV için sizleri şöyle alalım: http://europass.cedefop.europa.eu/tr/documents/curriculum-vitae Bağlantıyı tıkladığınızda “CV’nizi Online Oluşturun” kısmına tıklayarak hemen çalışmalara başlayabilirsiniz. Yalnız dikkat, ilk önce Türkçe bir CV hazırlasanız bile, kurumlara göndermek için hazırlayacağınız CV İngilizce olmak zorundadır. Dil seçenekleri açılan sayfanın hemen sol üst köşesinde belirtiliyor, oradan istediğiniz dili seçebilirsiniz. Motivasyon Mektubunda ise izleyebileceğiniz adımlar hakkında aşağıdaki linkten keyfli bilgilere ulaşabilirsiniz. Unutmayın, yaratıcı detaylar, herkesin dikkatini çeker, tabii başvuruları inceleyecek kişilerin de ;) https://youth3angle.wordpress.com/category/evs-kilavuzu/

Evet, her şey tamamsa şimdi seçtiğiniz kurumlara maillerinizi yollamaya başlayabilirsiniz. Mail yollarken de konu başlığına ilgili projenin kodunu, ardından isminizi (2011-PT-30 /Cilalı İbo) yazmayı unutmayın. Bundan sonra başvuru yaptığınız kurumun, tüm başvuruları inceleyerek size geri dönüş yapmasını bekleyeceksiniz. Sabır taşına dönmeden, hızlı geri dönüşler almanız dileğiyle.

Şansınız Bol Olsun!

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 19 Mayıs Gençlik Merkezi

About Author

Tepebasi Municipality Youth Centres EVS Unit

2 Comments for this blog

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.