Yurt Dışına Ücretsiz Gitmek!

Yurt Dışına Ücretsiz Gitmek!

Çocukluğumuzdan beri hepimizin hayali; "Yurt Dışına Gitmek".


Ama nasıl?


Bir çoğumuzun ailesinin bizi yurt dışına okumaya, staj yapmaya, dil öğrenmeye gönderecek kadar maddi durumu iyi değil. Maddi durumu iyi olanlar da bu konuda çok bilinçli değil.


Çünkü ailelerimizin çocukluk ve gençlik döneminde yaşanan siyasi olaylar, darbeler, kaos ortamı sivil toplumu Türkiye'de çok kötü bir hale getirmişti. "Dernek, vakıf, platform, gençlik grubu" gibi tanımlar hep korku ile anılıyordu. Hemen "Ne derneği o?", "Kimin nesiler evladım?", Otur oturduğun yerde kızım!", "Sen bilmezsin bu dernekleri!" gibi yaklaşımlarla da çocuklar ve gençler hep bu fırsatlardan uzak kaldı.


21. Yüzyıla girilmesi ile gelişen ve değişen Türkiye Sivil Toplumu sosyal medya aracılığı ile yeniden tanıdı. 1900'lerin başından beri Amerika ve 1950'lerden bu yana da Avrupa içinde yapılan değişim programları nihayet Türkiye'ye gelmiş oldu.  Başka bir ülkeye gitmek artık hayal olmaktan çıkmaya yeni yeni başladı.


Özellikle üniversite öğrencilerinin uluslararası hareketliliği ile başlayan süreç bugün bir çok alanda çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yurt dışına gitme imkanı sunmaya başladı.


Bu yazımda 17-30 yaş aralığında bulunan gençler ve 18 yaşı üstünde bulunan gençlik çalışanlarına yönelik imkanlardan bahsedeceğim.


Eğer ki 17-30 yaş arasındaysanız, sizin için bir sürü AB projesi var ve bunların neredeyse tamamında yabancı dil, mezuniyet, askerlik vb. gibi zorunluluklar bulunmamaktadır.Sorularınız için size en yakın eurodeske soru sormaktan çekinmeyiniz.
http://eurodesk.ua.gov.tr/temas-noktalari.aspx


Erasmus+ Gençlik Programları kapsamında düzenlenen size uygun projeler için aşağıdaki yazıyı okuyun;


Bunlardan en birincisi; "Gençlik Değişimi"


5-25 gün arasında gerçekleşen gençlik değişim projeleridir. yol, yemek, konaklama, vize vb. her şey karşılanıyor. Üstelik dil zorunluluğu yok.


ikincisi; "Eğitim Kursu Programları" ya da yeni ismi ile; Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği


Yurt dışında gerçekleşen 60 güne kadar 18+ yaşa sahip olan herkesin katılabileceği eğitim kursu programları olup, yine yol, yemek, konaklama, vize vb. tüm masraflar karşılanıyor.


Uzun dönem bir şey arayanlar için; Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) ya da ingilizce ismi ile European Voluntary Service (EVS)


2-12 ay arasında, 17-30 yaş herkesin katılabileceği, yine dil vb. hiç bir şartı olmayan bir gönüllülük programı olup, yine yol, yemek, konaklama, vize vb. tüm masraflar karşılandığı gibi, gittiğin ülkeye göre bir de cep harçlığı alıyorsun. tek yaptığın şey gönüllülük. ayrıca gittiğin ülkenin dilini ücretsiz öğrenme hakkın ve her şeyi karşılayan (hamile kalsan bile ödeyen) bir sigortan oluyor.


Soru: Kim düzenliyor bu projeleri?


Cevap: dernekler, vakıflar, ab ofisleri, valilik ab ofisleri, üniversiteler vb. (Kısacası tüm kar amacı gütmeyen kuruluşlar)


Bu tarz projelere başvuru yapmak için vopool.net'e üye olmayı unutmayın!


Detaylı bilgi için; Türkiye Ulusal Ajansı
http://ua.gov.tr/


Sorularınız için size en yakın Eurodesk'e soru sormaktan çekinmeyiniz.
http://eurodesk.ua.gov.tr/temas-noktalari.aspx


NOT: PAYLAŞMAKTAN ÇEKINMEYINIZ


NOT: Kaynak göstermeden paylaşmayınız.


Mehmet ÇETİNKAYA
26/07/2015 – İstanbul


Mehmet Çetinkaya

About Author

A traveller

5 Comments for this blog

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.