Öğrenmenin en güzel hali..

Öğrenmenin en güzel hali..

Her insan farklı şekillerde öğrenir.  Asıl mesele kendi öğrenme yöntemimizi bulmamız.. Kendimizi keşfettiğimiz zaman yani nasıl öğrendiğimizi bulduğumuz zaman öğrenmenin en güzel halini yakalamış oluyoruz.

“Öğrenme” doğumumuzla başlayıp hayatımız boyunca süre gelen , bizi biz yapan bir süreçtir. Bizim davranışlarımız, düşüncelerimiz, yeteneklerimiz, tutumlarımız, alışkanlıklarımız hepsi birer öğrenme sürecinin bir çıktısıdır. Bahsettiğim bu sürece bir doğa harikası da diyebiliriz J İnsanlar ilk doğduğunda, bebeklikte, çocukluk çağında, ergenlikte,  gençlikte, 30’lu yaşlarda ya da 80 yaşında dahi olsa nerede olursa olsun ister annenin- babanın yanı ister okul ister sokakta sürekli bir şeyleri öğreniyoruz. Başka ilginç bir olay ise bu öğrenme sürecinin hiç bitmemesi. Hayatımız boyunca bu sürecin bazen isteyerek bazen istemeyerek hep içinde oluyoruz.

Öğrenme yukarıda bahsettiğim gibi çok uzun bir süreçtir. Bu sürecin uzunluğu her yeni bir şey öğrendiğimiz zaman aslında ne kadar az şey bildiğimizi bize her seferinde gösteriyor.

Eğitimlerde ki öğrenmeye gelecek olursak öğrenmenin ve öğretmenin kolay bir yöntemi yaygın eğitimin uygulandığı alanlardır. Öğretmeyi ve öğrenmeyi kolaylaştırma adına bir proje gerçekleştiriliyor. Adı ne mi? Adı ; “Yaygın Eğitim Akademisi”.

“Yaygın Eğitim Akademisi”  duydunuz mu demeyeceğim eğer bu yazımı okuyorsanız Vopool sitesini takip ediyorsunuzdur ve duymamanız veya görmemeniz de imkansızdır . Yaklaşık bir ay önce yayında olan bir projeydi. Yaygın eğitim akademisi aslında öğrenmeye farklı bir boyut katmaktadır. Ne mutlu ki böyle bir projenin parçasıyım. Proje boyunca bizlere öğretilen bilgileri deneyimleme, aktarma, paylaşma, geliştirme gibi bir çok çıktı elde edilmesi planlamakta bu planlar doğrultusunda çeşitli online eğitimler düzenlenmektedir. Online eğitimlere katılmak benim için farklı bir deneyim olmaktadır. Başlangıçta online eğitimlerden ne kadar bilgi edinilebilir, ne kadar öğrenebiliriz diye sorgulayabilirsiniz belki ama insan öğrenmek istediği bilgiyi her yerde ve her ortamda öğrenebileceğini düşünüyorum sadece öğrenmeye ve öğretmeye açık olmak ile ilgili bir durumdur J

Edward Young isimli bir düşünürün sözü aklıma geldi, “Hiç kimseye bir şey öğretemezsiniz, yapabileceğiniz tek şey içlerindeki öğrenme isteğini keşfetmelerine yardım etmektir. “ Yukarıda öğrenme sürecinin hayat boyu olduğunu dile getirmiştim. Buna rağmen bazen öğrenemediğimizden yada öğretemediğimizden şikayet ettiğimiz zamanlar olur. O zamanlarda hep bu söz aklıma gelir. Öğrenme insanın kendi başına yaptığı bir eylemdir. Bizlere verilen bilgileri biz istediğimiz sürece öğrenebiliriz.

Kolaylaştırıcı olarak görev aldığım eğitim ve atölye çalışmalarında yaygın eğitim kullanmaya özen gösteriyorum. Bu yöntem katılımcılardaki öğrenme potansiyelini açığa çıkarttığına inanıyorum.

İster eğitimde bir katılımcı olalım ister bir eğitimde kolaylaştırıcı veya eğitmen olalım öğrenmeyi öğrenmek veya öğretmek bizim en temel amacımız olmalıdır. Bizler bunun yolunu bulursak öğrenme süreci daha keyifli bir hal almaya başlayacaktır :)

Sürekli gelişen bir dünyada öğrenmeye gün geçtikçe ihtiyaç duyuyoruz. Şimdi Tüm bu bilgileri, deneyimleyerek öğrendiklerimizi bünyemizde tutabilmenin yolunu sorgulayalım. Ben öğrenmeyi kolaylaştıracak yöntemin oyunlaştırarak olabileceğini düşünenlerdenim. Herkes her öğrendiğimiz yeni bilginin buhar olup uçmasını engellemek adına öğrenmeyi kolaylaştıracak bir yöntem bulabilir. Böylelikle hem öğrenme hem de öğretme insanlar için kolaylaşmış olabilir.

Son olarak demem o ki; kendini keşfet, öğrenmeyi öğren, eğlenerek öğren !

Herkese bol eğlenerek öğrenebileceğimiz bir haftasonu diliyorum:)

Neslihan Hi̇çdönmez

About Author

I was born in Konya, Turkey and I live in Konya. I graduated one years ago at Selçuk University, department of Economi. I have been volunteering since 2012 in Konya Metropolitan Municipality Youth Assembly. I have been a mentor since 2014 about Europea

0 Comments for this blog

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.