Koronavirüs Sürecini Fırsata Çevirmek Mi?

Koronavirüs Sürecini Fırsata Çevirmek Mi?

Her gün aldığımız kötü haberleri şimdi bir kenara koyalım. Bir nebze teselli olabileceğimiz, motivasyonumuzu artıran, dahası kendimizi keşfedebileceğimiz bir süreç olmasın bu Koronavirüs. Bence de biraz ilginç, ama kendimizi inandırmaya çalışalım.

“Yeni dünya düzeni” bu tabirle kim neyi kast ediyor? Eğitim sistemi nasıl bir dönüşüm sürecine giriyor? “Sosyal mesafe” kavramı kucaklaşmayı seven toplumumuza nasıl sirayet ediyor? … bu politik sorulara Aziz Sancar’ın “Gözünüzü seveyim gençler, politikayla uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın!”  Sözüyle son veriyor ve bu süreçte neler yapılabileceğine naçizane göz gezdiriyorum.

“Try Someting new for 30 days” Amerikan düşünür Morgan Spurlock’un 30 gün boyunca yeni bir şey yaparak alışkanlık haline getirme fikrini deneyerek hayatımıza yeni alışkanlıklar sokabiliriz. Bir TED videosunda karşıma çıkan bu konu, istenmeyen alışkanlıklarımızdan kurtulup, alışkanlık haline getirmek istediğimiz davranışları yapmak için gerçek bir fırsat değil de ne?

Peki, Neler yapabiliriz? Şekersiz çay içme alışkanlığı elde edip, diyabete savaş açabiliriz. Her gün kardiyo çalışmaları yapıp vücudumuzun sportif bir şekle sokabiliriz. Kitap okuma alışkanlığı edinip, ufkumuzu genişletebiliriz. Google Haritalardan dünyayı gezip, beğendiğimiz yerleri, gelecekte yapılacaklar listesine yazabiliriz. Youtube videolarından el becerimizi geliştirecek videolar izleyip, el becerimizi geliştirebiliriz. Blog sitelerinde yazmaya başlayıp, yazarlık tecrübesi edinebiliriz. Basit kodlamalarla basit uygulamalar yapabiliriz. -Bölümümüzle alakalı- Youtube videolarına altyazı ekleyebiliriz, dil seviyesi geliştirmek için bol bol dizi/film izleyip, sözlü veya yazılı çeviri yapmaya çalışabiliriz.

Bireysel olarak yapacaklarımızı sıraladıktan sonra, ailemizle çokça zaman geçirmeyi, her fırsatı değerlendirip, uzak kalan muhabbetimizi artırmayı, onların dertlerini kendi dertlerimizin üstüne koyup o şekilde değerlendirme yapmayı… unutmayalım, olur mu?

Bir söz,

“Krizler, alışkanlıklarını değiştirmek ve yenilerini yaratmak için bir fırsattır”

(Charles Duhigg Alışkanlıkların Gücü, 2012)

Her şeyin düzelip, güzelleşeceği günlere en kısa zamanda ulaşmak dileğiyle...
M. Sami Önk
(Mütercim Tercümanlık)

Sami Önk

About Author

Hello I m sami from Kayseri in Turkey. I m student at Kafkas University. My major are Translator and interpreting of English French and Turkish. I have 2 brothers and 2 sisters and mom and dad.I m friendly and helpfun. I can be relax while in a complex

0 Comments for this blog

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.