Koronavirüs Sürecini Fırsata Çevirmek Mi?

Koronavirüs Sürecini Fırsata Çevirmek Mi?

Her gün aldığımız kötü haberleri şimdi bir kenara koyalım. Bir nebze teselli olabileceğimiz, motivasyonumuzu artıran, dahası kendimizi keşfedebileceğimiz bir süreç olmasın bu Koronavirüs. Bence de biraz ilginç, ama kendimizi inandırmaya çalışalım.

“Yeni dünya düzeni” bu tabirle kim neyi kast ediyor? Eğitim sistemi nasıl bir dönüşüm sürecine giriyor? “Sosyal mesafe” kavramı kucaklaşmayı seven toplumumuza nasıl sirayet ediyor? … bu politik sorulara Aziz Sancar’ın “Gözünüzü seveyim gençler, politikayla uğraşmayın, ilim yapın ve çok çalışın!”  Sözüyle son veriyor ve bu süreçte neler yapılabileceğine naçizane göz gezdiriyorum.

“Try Someting new for 30 days” Amerikan düşünür Morgan Spurlock’un 30 gün boyunca yeni bir şey yaparak alışkanlık haline getirme fikrini deneyerek hayatımıza yeni alışkanlıklar sokabiliriz. Bir TED videosunda karşıma çıkan bu konu, istenmeyen alışkanlıklarımızdan kurtulup, alışkanlık haline getirmek istediğimiz davranışları yapmak için gerçek bir fırsat değil de ne?

Peki, Neler yapabiliriz? Şekersiz çay içme alışkanlığı elde edip, diyabete savaş açabiliriz. Her gün kardiyo çalışmaları yapıp vücudumuzun sportif bir şekle sokabiliriz. Kitap okuma alışkanlığı edinip, ufkumuzu genişletebiliriz. Google Haritalardan dünyayı gezip, beğendiğimiz yerleri, gelecekte yapılacaklar listesine yazabiliriz. Youtube videolarından el becerimizi geliştirecek videolar izleyip, el becerimizi geliştirebiliriz. Blog sitelerinde yazmaya başlayıp, yazarlık tecrübesi edinebiliriz. Basit kodlamalarla basit uygulamalar yapabiliriz. -Bölümümüzle alakalı- Youtube videolarına altyazı ekleyebiliriz, dil seviyesi geliştirmek için bol bol dizi/film izleyip, sözlü veya yazılı çeviri yapmaya çalışabiliriz.

Bireysel olarak yapacaklarımızı sıraladıktan sonra, ailemizle çokça zaman geçirmeyi, her fırsatı değerlendirip, uzak kalan muhabbetimizi artırmayı, onların dertlerini kendi dertlerimizin üstüne koyup o şekilde değerlendirme yapmayı… unutmayalım, olur mu?

Bir söz,

“Krizler, alışkanlıklarını değiştirmek ve yenilerini yaratmak için bir fırsattır”

(Charles Duhigg Alışkanlıkların Gücü, 2012)

Her şeyin düzelip, güzelleşeceği günlere en kısa zamanda ulaşmak dileğiyle...
M. Sami Önk
(Mütercim Tercümanlık)

Sami Önk

About Author

Hello I m sami from Kayseri in Turkey. I m student at Kafkas University. My major are Translator and interpreting of English French and Turkish. I have 2 brothers and 2 sisters and mom and dad.I m friendly and helpfun. I can be relax while in a complex

1 Comments for this blog

  • Bruce Davids
    Bruce Davids

    18-10-2020 11:02:52

    Ferratum Kredileri Ferratum ABD, 318, 25 Goodlass Rd, L24 9HJ, Amerika Birleşik Devletleri. +1 (754) 2417166, ferratum.loans@gmail.com Herkese merhaba, şu anda ciddi bir mali kriz içindesiniz. Krediye ihtiyacınız var mı? Banka tarafından reddedildiniz ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir kredi mi istiyorsunuz? - Sorun değil. Mali durumunuz ne olursa olsun. Size özel eğitim amaçlı ipotek kredileri, ticari krediler, özel krediler ve krediler sunabiliriz. Sorular / Destek? - E-posta (ferratum.loans@gmail.com) (+17542417166) ve birkaç saat içinde yanıt alın. 1 ila 30 yıl (12 -360 ay) kredi süresi için çok düşük% 3 faiz oranıyla finansal sorunlarınızı çözmeniz için 5000 ila 200 milyon $ arasında bir kredi ile size yardımcı olabiliriz. Bu finansman programı, müşterinin bizimle bir kredi aldıktan sonra kredi süresi boyunca düşük bir faiz geri ödemesinden yararlanmasını sağlar. Finansal özgürlüğünüz sizin elinizde! Sizden haber almak isteriz! Herhangi bir endişeniz varsa veya açıklama yapmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki iletişim bilgileri ile bize ulaşın Eposta: ferratum.loans@gmail.com Whatsapp / Çağrı; +1 (754) 2417166

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.