Erasmus'a nasıl gidilir?

Erasmus'a nasıl gidilir?

Erasmus+ Yükseköğretim Öğrenim Hareketliliği eski adıyla Erasmus Nasıl Yapılır?

Öncelikle örgün eğitim veren bir yükseköretim kurumunda önlisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olma koşulu var.

Bir örgün öğretim kurumunda öğrencilik koşulunu tamamladıktan sonraki aşamalar ise;

1- yabancı dil puanı

2- genel not ortalaması

3- aday ağırlıklı ortalama notunuz

4- anlaşmalı üniversite

Bu konuları tek tek açıklayacak olursak;

1- yabancı dil puanı

Her üniversite kendi yabancı dil sınavını yapar. Bu sınavdan Türkiye Ulusal Ajansı tarafından belirlenmiş taban puanını alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu taban puan şimdilik 55 puandır. Bazı üniversiteler bu puanı yönerge yayınlayıp yükseltebilir. Yani en az 55 olan bu puan sizin okulunuz için 60 ya da 70 olabilir.

2- genel not ortalaması

Bu da okuduğunuz yükseköğretim düzeyine göre değişebilir. Türkiye Ulusal Ajansı'nın belirlediği oranlara göre önlisans ve lisans düzeyinde eğitim görenler için minimum 2.20; yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim görenler için ise minimum 2.50 genel not ortalamasına sahip olmanız gerekmektedir. (4'lük sisteme göre)

NOT: 1. sınıfta okuyor olup, henüz genel not ortalaması belli olmayan öğrenciler yabancı dil sınavına önceden girerek 2. dönem çıkan transkript ile not ortalamasını sunabilirler.

3- aday ağırlıklı ortalama notunuz

Yabancı dil sınav notunuz ve genel not ortalamanız 100'lük sisteme çevirilip ikisinin ortalaması alınır ve bu not sizin nihai aday ağırlıklı not ortalamanızdır. Örnek verecek olursak; Dil sınavından 90 aldınız ve genel not ortalamanız da 70 olsun. İkisinin toplanıp 2'ye bölünmesi sonucunda ortaya çıkan notunuz 80'dir ve bu sizin nihai aday ağırlıklı not ortalamanızdır. Eski ismi ise Erasmus notunuz budur.

Erasmus'u kazanmak dediğimiz olay?

Esas mesele bundan sonra başlıyor. Yukarıdaki anlattığımız gibi bir Erasmus notunuz hesaplandı. Diyelim ki örnekteki gibi 80 aldınız. Üniversitenizde toplam 40 kişi barajı geçti. Bu 40 kişi arasından en yüksek puandan en az puana göre bir sıralama yapılır. Diyelim ki siz de 12. sıradasınız.

Burada önemli olan o yıl Türkiye Ulusal Ajansı tarafından üniversitenize veilmiş olan kontenjan sınırıdır. Diyelim ki üniversitenizde 50 öğrenciye öğrenim hareketliliği hakkı verildiyse, bu durumda siz asil adaysınızdır.

Diğer bir örnek ile açıklayacak olursak; siz sıralamada 41. sırada iseniz ve üniversitenizde barajı geçen 60 kişi varsa; fakat üniversitenizdeki kontenjan 35 kişi ise siz yedek adaysınızdır.

Burada dikkat edilmesi gereken durum bu barajı geçmiş olmak sizi Erasmusu kazanmış yapmaz. Asil ya da Yedek listesine girmenizi sağlar.

Çünkü her bölümün yurt dışında bir üniversite ile anlaşması olmayabilir. Bazen sıralamada ilk sırada olsanız bile asil adaysınızdır ve üniversitenizin ya da sizin bölümünüzün hiç bir üniversite ile anlaşması yoksa Erasmus'a ya da yeni ismi ile Erasmus+ Yükseköğrerim Öğrenim Hareketliliği'ne katılamazsınız.

Burada da son başlık olan anlaşmalı üniversite olayı devreye giriyor.

4- anlaşmalı üniversite

Yukarıdaki örneklerde bahsedildiği gibi okuduğunuz üniversitenin ve de okumakta olduğunuz bölümün yurt dışında bir üniversite ile anlaşması olması gerekmektedir. Eğer anlaşmalı bir üniversite yoksa bunun 2 çözümü var.

1- bölüm koordinatörünüz (bazı üniversitelerde Erasmus ofisi yapar bu işi) yeni bir üniversite ile anlaşma yapabilir.

2- kendiniz bir üniversite bulur ve okulunuzun bu okul ile anlaşma yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken şey çok basit; anlaşma yapılmasını istediğiniz okula mail atıp anlaşma yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Eğer ki olumlu cevap alırsanız bölüm Erasmus koordinatörü ya da okulunuzdaki Erasmus ofisine durumu devredip anlaşma yapılmasını sağlıyorsunuz. Ya da daha önce dediğimiz gibi bu yazışmayı bölüm koordinatörünüze yaptırmak için baskı yapıyorsunuz :)

Bu şartların hepsini sağladığınızı var sayarsak; Erasmusa gidersiniz :)

Örnek verecek olursak;

1- yabancı dil sınavından başarılı olmalısınız

2- genel not oralamanız belirtilen sınırı aşması gerekiyor

3- asil listede yer almalısınız (adaysınız halen)

4- anlaşmalı üniversite bulmalısınız

Bunların hepsini bulduktan sonraki süreç şöyle devam ediyor.

1- Okuduğunuz üniversitenin Erasmus ofisindeki ilgili uzman seçtiğiniz üniversiteye sizin bilgilerinizi gönderir (Nomination)

2- Karşı üniversite sizi kabul eder. Tüm gerekli belgeleri gönderir.

3- Belgeleri tamalarsınız ve karşı üniversiteye gönderirsiniz. Kendi okulunuz ile karşı okulda alacağınız dersleri eşleştirirsiniz. Bu işlem kendi bölüm koordinatörünüz ile yapılacaktır.

4- Karşı üniversite evraklarınızı tamamladıktan sonra size davetiye yollar.

5- Kendi üniversitenizden destek yazısı ve diğer tüm belgeleri alırsınız.

6- Vize başvurunuzu yaparsınız.

7- Vize çıktığı zaman kendi okulunuzun Erasmus ofisine vizenizin bir kopyasını iletirsiniz.

8- Üniversiteniz sizin hesabınıza planlanan hibeyi yatırır.

NOT: Türkiye Ulusal Ajansı bazen üniversitelere belirlenen hibeyi geç yatırabilir. Bu sebeple üniversitenize ulaşmayan hibe dolayısı ile size de yatırılmaz. Fakat bu durum en fazla 1-2 ay sürer ve Türkiye Ulusal Ajansı ne zaman ki hibeyi yatırır; üniversiteniz de sizin hesabınıza aktarır. Yani biraz gecikmeli de olsa hibenizi mutlaka alırsınız.

9- Hibeyi aldıktan sonra da üniversitenizin Erasmus ofisi size bir eposta ile OLS (Online Language Support) Yani Yabancı Dil Desteği Ön Sınavını alırsınız. Bu sınav sizin Erasmus'a gitmeden önceki ve döndükten sonraki dil becerinizin ne kadar geliştiğini görmek için geliştirilmiş bir destek sistemidir aslında. Bu sınavdan alacağınız puan vb. kimseyi bağlayıcı niteliğinde olmadığı gibi Erasmus'a gidip gitmemenizi de etkilemez. Bu OLS Sitemi sadece gidip gelince girilecek bir sınav değildir. Erasmus'ta bulunduğunuz süre boyunca bu sistem üzerinden yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Online derslere katılabilirsiniz. Testleri çözebilirsiniz. Bu sistem sizi desteklemek için geliştirilmiştir, test edip elemek için değil :) Bu sebeple OLS'den korkmayın :) Rahat rahat her zaman bu sistemi kullanın.

10- Erasmus'a gidiş :) Yolunuz açık olsun.

Döndükten sonra yapılacak işlemler ya da uzatma işlemleri ya da ders değişikliği işlemleri üniversitelere göre değişiklik göstermekte olup daha fazla bilgiyi kendi Erasmus ofisinizden alabilirsiniz :)

Bu bilgi Mehmet ÇETİNKAYA tarafıdan vopool.net sitesi için derlenmiş olup, lütfen paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Bilgiyi derlemede yardımcı olan İstanbul Arel Üniversitesi Erasmus uzmanı Tuba AKTAŞ'a teşekkür ederiz.

Bol şanslar!

VOPOOL.NET

About Author

the team!

0 Comments for this blog

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.