AGH Projesini Erken Bitirmek Mümkün Mü?

AGH Projesini Erken Bitirmek Mümkün Mü?

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün bana en çok sorulan sorulardan biri olan "AGH Projelerini Erken Bitirmek Mümkün Mü?" sorusuna cevap vermek istiyorum. Kısa ve öz yazmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

AGH programı uzun uzun üstünde düşünüp değerlendirilmesi, kabul aldığın projeyi iyice inceleyip sonrasında katılman gereken hassas ve bir o kadar da önemli bir projedir. Bu sebeple eğer ki kafanda net olmayan bir durum söz konusu ile en doğrusu projeye hiç gitmemektir.

Çünkü bir AGH projesine gittiğinizde o projenin hibesi size tahsis edilmiş oluyor ve sizin için vize, sigorta, konaklama, yerel ulaşım, faaliyet, yemek parası, cep harçlığı gibi bir sürü hesap ve lojistik iş yerine getiriliyor.

Tüm bunlar sizin canınız istemedi, projeyi beğenmediğiniz, kalacak yeri beğenmediniz, ülkeyi sevmediniz vb. gibi basit sebepler yüzünden bırakıp gelmeniz o projeye gidip çok sevecek birinin hakkını yemektir. Tabii ki kendi standartlarınız ve kriterleriniz olacak. Yukarıda saydığım fırsatların, imkanların hiçbirini sevmek zorunda değilsiniz ama burada esas olan sevmeyeceğiniz bir faaliyete, ülkeye, projeye gitmek saçma olan kısmıdır.

Bunun önüne geçmek için de yapılması gereken şey ok basittir. Projeyi iyi okuyup, şartları iyi öğrenip giderseniz bu anlaşmazlık olmaz.

Bunun yanında dış nedenler var ki; projeye kabul aldıktan sonra iş bulmak, okula başlamak, evlenmek, nişanlanmak vb. bunlar da yine dış nedenler olup aslında yine sizin kendinizin planlanması gereken konulardır. Bu sebeple AGH projesine dahil olmak istediğiniz dönem zar atmaktansa, bunu iyi planlayıp o döneminizin boş olmasına, okul, sınav, iş vb. şeylerle çakışmamasına özen göstermelisiniz.

Belki sizin çok umrunuzda olmayabilir ama bu işi yürüten dernek, vakıf, ab ofisleri vb. bütün planı size bağlayıp, sonrasında maddi ve manevi zarara uğrayabiliyor. Bu da taktir edersiniz ki çok etik olan bir durum değil.

Tüm bu saydığım nedenleri göz önünde bulundurarak sorunuza ek bir yanıt vereyim;

Projeye gittikten sonra geri dönmek istediğimizde neler oluyor?

Öncelikle soruna göre / sorunun büyüklüğüne ve giderilebilirliğine göre değişir bu süreç. Yani sırf keyfi bir nedenle; yukarıda saydığım plansızlık ve beğenmeme durumundan bahsediyorum kalkıp projeyi bitirmek malesef mümkün değil.

Fakat 1. derece aile ve sizin kendinizle ilgili bir sağlık sorunu, hayatınızı büyük ölçüde etkileyecek yeni gelişen bir eğitim ya da iş durumuna göre, ya da ev sahibi ülkede bulunan güvenlik, konaklama vb. sorunlar mevcut ise ve daha fazla kalmamanız daha uygun olacaksa (çözüm bulunamayan sorunlardan bahsediyorum) geri dönmeniz mümkün.

Aynı şekilde bulunduğunuz ülke, ile Türkiye arasında bir siyasi problem yaşanması, Türk vatandaşlarının ülkeye geri dönmesi çağrısı vb. durumlarda tabii ki projeyi bitirebilirsiniz. Bulunduğunuz ülkedeki sivil bir terör olayı vb. gibi önemli olaylar yaşanıyorsa da yine projeyi sonlandırmanız mümkün.

Fakat sorununuz evin soğuk olması ise evin ısınması yönünde çözüm üretilebilir, yemekleri beğenmiyorsanız beğendiğiniz yemekler ayarlanabilir, paranız zamanında yatmıyorsa zamanında yatması için kuruluşlar ile görüşülür, faaliyetleri sevmiyorsanız (ki sevmeniz lazım aslında eğer en başta beğendiğiniz ve yapmak istediğiniz bir projeye gitmek istediyseniz) bu faaliyetler iyileştirilir, ev arkadaşınızla anlaşamıyorsanız şartlar çerçevesinde mümkünse odanız, eviniz vb. değiştirilebilir... Yani bunların hepsi çözülebilecek sorunlar ve emin olun ki her AGH projesinde bu sorunlardan en az bir tanesine rastlayacaksınız.

Fakat AGH'nin amacı da burada devreye giriyor. Önemli olan örnek veriyorum 6 aylık bir projedesiniz; 6 ay boyunca yabancı bir ülkede bu bahsettiğim sorunlarla yüzleşmeniz, kendi başınızın çaresine bakmanız, hakkınızı aramanız, yaşam becerileri edinmeniz, sosyal beceriler edinmeniz vb. bunlar hepsi AGH'nin size katmayı hedeflediği bir programdır. Bu sebeple bunlar bize göre bir proje bitirme sebebi değil, çözülmesi gereken, çözülebilir ve sonunda sizin öğrenme sürecinize katkıda bulunacak problemlerdir.

Umarım bu yazdıklarımı samimi bir şekilde okur ve buna göre bir proje bulursunuz.

İyi günler dilerim,

Mehmet Çetinkaya

About Author

Gençlik Çalışanı

1 Comments for this blog

  • Seven Hills
    Seven Hills

    07-07-2020 08:40:43

    Debt consolidation loan, unsecured loans, business loans, mortgage loans, car loans, student loans, personal loans, venture capital etc. I am a private lender, I am giving loans to companies and individuals with low interest rates of 3%. By email: sh7690854@gmail.com

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.