4 FARKLI ÜLKEDEN 23 GENÇ ERASMUS+ GENÇLİK DEĞİŞİM PROGRAMIYLA TOKAT’TA BULUŞTU.

4 FARKLI ÜLKEDEN 23 GENÇ ERASMUS+ GENÇLİK DEĞİŞİM PROGRAMIYLA TOKAT’TA BULUŞTU.

  17-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının Erasmus+ KA1 Gençlik programı kapsamında Young Entrepreneurs From Orphanage Youth Group tarafından hazırlanan “EVS02.01 Youth Drama” isimli projesinde 4 farklı ülkeden gençler Tokat şehrinde buluştu.

  Romanya, Makedonya, Sint Maarten ve Türkiye’den 23 gencin dahil olduğu proje, yetiştirme yurtlarında yaşanan zorluklara çözüm üretilmesi ve ortak ülkelerdeki yetiştirme yurtları sistemleri hakkında bilgi paylaşmayı amaçlamaktadır.

  Ayrıca, girişimcilik hakkında gençleri bilgilendirmek ve fikir alışverişinde bulunmak da projenin amaçları arasında yer almaktadır.

  Projeye dahil olan katılımcılar aynı zamanda ilimizde bulunan çocuk evlerini ziyaret edeceklerdir. Projenin konusu ile ilgili yerinde gözlem yaparak kendi ülkemizdeki yetiştirme yurdu sistemini diğer proje ortaklarına tanıtacaklardır.

  Katılımcıların Tokat kültürünü daha yakından tanımaları açısından ilimizde bulunan önemli turizm merkezlerinden Ballıca Mağarası, Taşhan, şehir müzeleri vs gibi yerleri ziyaret etmeleri planlanmıştır.

  T.C. 3413 sayılı Sosyal Hizmetler kanunu kapsamında kendilerine tanınan bir bir hak olarak devlet kadrolarında istihdam edilmeyi tercih etmekte,      girişimciliğe veya kendi işlerini kurmaya yönelmeyi tercih etmemektedir. Bu kapsamda geçen sene Mayıs ayında Yurtlu Genç Girişimciler Grubu tarafından EvsO 1.0 (Girişimcilik vs Yurt Çocukları 1.0: İlk Adımlar  | Entrepreneurship vs Orphans 1.0: Baby Steps) Avrupa Birliği Erasmus+ Gençlik Değişimi projesi Tokat’ta hayata geçirilmişti.

  Proje sonrasında, Yetiştirme Yurtlarında kalan gençlerin girişimcilik konusuna yönelmesinin önündeki engellerin en büyüğünün yurtlarda kalan gençlerin günlük hayatta maruz kaldıkları zorluklar ve başarılı girişimcilerle      etkileşmemeleri olduğu tespitinden yola çıkılarak Entrepreneurship vs Orphans 2.0: Youth Drama (EvsO2.0)  Avrupa Birliği Erasmus+ Gençlik Değişimi projesi için başvuru yapılmıştır.

  Proje Yasal Temsilcisi Atila BAŞTÜRK, EVSO 2.0 projesi ile ilgili “Tokat’ta uygulanan      EvsO 1.0 projesiyle yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin girişimciliğe neden yönelmediğini işledik. Şimdi ise EvsO 2.0 ile sorunun kaynaklarına inerek gençlerin girişimciliğe yönelmeleri için elimizden geleni yapacağız. ” dedi.

 

  Proje koordinatörü Yağmur BAYINDIR proje uygulama metodolojisi hakkında şu bilgileri verdi: “EvsO 2.0 kapsamında 9 gün boyunca yurtdışından gelen katılımcılarla girişimcilik konusunu işleyeceğiz. Bu kez yaygın eğitim metotları ile drama tekniğinden yardım alacağız. Bu sayede katılımcılar arasındaki dil engeli biraz olsun aşılmış olacaktır. Projemizde yaygın eğitim tekniklerinden atölye çalışmaları, simülasyon, forum tiyatro ve sunumlar kullanılarak      farklı ülkelerdeki yetiştirme yurdu sistemleri, yetiştirme yurdundan çıkmış olup girişimcilik başarıları elde etmiş kişilerin başarı hikayeleri ve orfanafobi (yurtta kalmış gençlere yönelik nefret söylemleri) konuları işlenecektir. Bu sayede yetiştirme yurtlarında kalan gençlere yönelik önyargıları yıkmayı ve Tokat’ta daha fazla AB Erasmus+ Programının yaygınlaştırılmasını öngörüyoruz.” 

    EVSO 2.0 Projesi 17-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında 4 farklı ülkeden [ Youth Alliance - Krusevo (Kuzey Makedonya), Caribbean Education and Culture Foundation (Karayip Adaları , Hollanda), Associata Eurodemos (Romanya) ve Yurtlu Genç Girişimciler Grubu (Türkiye)] 23 kişilik katılımcı grubu ile Tokat’ta uygulanacaktır.

EvsO2.0 Proje Kitapçığını buradan indirebilirsiniz.

Ümit YARDIM

About Author

Yurtlu Genç Girişimciler Grubu

1 Comments for this blog

  • Christy Walton
    Christy Walton

    19-11-2019 11:53:03

    Borç konsolidasyonu kredisi, teminatsız krediler, işletme kredileri, ipotek kredileri, araç kredileri, öğrenci kredileri, kişisel krediler, risk sermayesi vb. Özel bir borç vericiyim, şirketlere ve kişilere% 2'lik düşük ve makul faiz oranları olan krediler veriyorum. E-posta ile : christywalton355@gmail.com

You need to sign in to reply this blog. If you are not a member, please sign up first.